
A faládák és fabőröndök a nagy kedvenceim. Kiváló és időtálló tárolók, természetes anyagból készültek és nem utolsó sorban sokoldalúan lehet felújítani, továbbhasznosítani őket. Ha én választhattam volna meg a logóm az oviban, akkor biztos batman ninja kincsesláda lett volna a katica helyett.
Mint sok társa, ez a faláda is tűzifának valóból lett megmentve. Sokan ismerik baráti körből értékmentő szenvedélyemet is, ezért mindig eszükbe jutok, ha akad felújítandó faláda, farekesz vagy fadoboz. Ez a rozoga faláda talán egykor katonai szolgálatokat teljesített, legalábbis a kopott feliratokból erre következtettem. Méretéből adódóan arra gondoltam jó kis dohányzóasztal és tároló lehetne belőle.

Szerencsére megvolt minden vasalat – talán egyel több is, mint eredetileg. Óvatosan eltávolítottam minden fém részt a faládáról, majd 20%-os ecetben áztattam, ami szépen leszedte a rozsdát.

A rozsdaoldás után átöblítettem mosószódás vízben és a száradás után jöhetett a festés. Sötétszürke kalapácsfestéket használtam, mert ez tartósabb és érdesebb felületet ad, mint a sima akrilfesték.

A faláda sarkain lévő fém részeket nem akartam erőszakkal leszedni, ezért rajta maradtak. A csiszolás után szépen körbemaszkoltam szalaggal és a többi részt, hogy ne legyen festékes letakartam fóliával.

Szerettem volna valami motívumot a ládára, mivel az eredeti felirat a csiszolás során a festékkel együtt lejött. Cserébe viszont kinyíltak a lehetőségek a minták terén. Így esett a választás egy pezsgő pincészet, a Laurent Perrier logójára. Kinyomtattam nagyobb méretben, így 3 darab A4-es lapra fért rá. A faládán a feliratozni kívánt részt bevontam maszkoló szalaggal, majd celuxszal rögzítettem a kinyomtatott logót. Türelemjáték következett – szikével óvatosan körbemetszettem a felesleges részeket és eltávolítottam. Miután meglettem minden résszel a korábban használt sötétszürke fújós festékkel finoman megszórtam. A gyors száradás után pedig leszedtem a maszkoló szalagot.

A faláda csiszolásával nem volt különösebb gond, egy délután alatt megvoltam vele. Az illesztéseknél még kellet pár helyen igazítani, melyeket korábbi bontásból származó szögekkel rögzítettem.

Végül kapott két réteg gesztenye árnyalatú, vizes bázisú fapácot és egy matt wax réteget. A lefestett fém részeket visszaszereltem és az aljára négy kerék is került, hogy könnyebben lehessen mozgatni. Itt pedig a végeredmény:


